Phnom Penh, Beijing to Twin
Phnom Penh and Beijing, the capitals of Cambodia and China, are discussing the possibility of becoming “sister cities” according to representatives of both.
Wang De Xin, chief of the political section at the Chinese Embassy and Phnom Penh deputy governor Khuong Sreng confirmed the talks in March.
“The main purpose of being sister cities with Beijing would be to support each other . . . to cooperate economically and to promote cultural exchange,” Khuong Sreng told the Phnom Penh Post.
The partnership is expected to benefit Phnom Penh with infrastructure and training as well as helping build homes for poor local communities.