A campaign to drain and clear the sewage systems along five main roads in Phom Penh has started. The five roads include Russian Federation Boulevard, Kampuchea Krom Boulevard, Street 528, Street 222, and Street 253. The mission is to complete the total of the 460km long drainage system in 7 Makara, Chamkar Mon, Daun Penh and Toul Kork districts.
18-Jan-2018: Another walkway along the river in progress
Construction of new walkway along the river from Koh Pich Bridge to Monivong Bridge has begun to upgrade the tidiness and beauty of Phnom Penh. Therefore, officers have been on site to inform those who still have any construction on that land to demolish it and also clear and clean all their waste from the site as soon as possible.
19-Jan-2018: Iron bridge to be ready before Khmer New Year
The construction of a temporary iron bridge over the Tonle Sap River is currently about 45 percent completed and is expected to be ready by early April. The bridge will be 501 metres long and 12 metres wide connecting Russey Keo and Chroy Changvar districts to ease the traffic congestion at Chroy Changvar Bridge.
23-Jan-2018: Water pumping station at Borey 100 Knong in progress
On 23 January, President of the Senate of the Kingdom of Cambodia Say Chhum, along other relevant officers, inspected the water pumping station construction site at Borey 11 Knong and visited all the workers there to express his gratitude. The project has been going well as scheduled.
27-Jan-2018: Temporary accommodation for 100 families in Stueng Mean Chey to be done in April
Construction on the Stueng Mean Chey canal and the site for temporary accommodation has been progressing as per schedule. The site accommodation is currently undergoing trash clearance and landfilling. So far, about 11,000 cubic metres of trash has been cleared out. Expected to be completed by April, the land will later be divided among more than 100 families who have temporarily moved out from the canal construction site.
29-Jan-2018: Five more water draining machines installed at Boeung Trabek station to cope with flooding
In addition to the six machines installed last year, Boeung Trabek water draining station got another five draining machines installed in preparation for the upcoming rainy season. The total of 11 machines will have the capability to drain about 23.3 cubic metres of water in one minute, which will help to reduce flooding in Chamkar Mon, 7 Makara, and Daun Penh districts.
In addition to the six machines installed last year, Boeung Trabek water draining station got another five draining machines installed in preparation for the upcoming rainy season. The total of 11 machines will have the capability to drain about 23.3 cubic metres of water in one minute, which will help to reduce flooding in Chamkar Mon, 7 Makara and Daun Penh districts.
02-Feb-2018: More sewage systems installed in Phnom Penh
After the installation of the main pipe, more sub-pipes are being installed on road number 315, crossing road 608, and finally ending up at the sewage reservoir in Toul Kork 2. The construction is expected to be finished by the end of February.
13-Feb-2018: Governor meets with British envoy to discuss several construction plans
Phnom Penh Governor Khuong Sreng officially met with Mr. Edward Vaizey MP, the British Prime Minister’s new Trade Envoy to Cambodia Vietnam and Laos, on 13 February. Both discussed new techniques and ideas to seek improvement of existing and upcoming construction projects in Phnom Penh such as bridges, flyovers and many others.
14-Feb-2018: Construction of Chom Chao flyover to start soon
A new flyover at Chom Chao is expected to start the construction in April to help ease the traffic congestion in the area after the committees finalised and approved the design of the project at its latest meeting in February. This will help ease the traffic on Russian Blvd and National Road No3 as well as National Road No. 4.