Planned Kampot Wind Farm to be Cambodia’s First
The first wind power project in Cambodia, studied by The Blue Circle (Cambodia), is approaching the construction stage as the firm is currently discussing the selling price with Electricity of Cambodia (EDC).
Chea Sophorn, Development Manager of The Blue Circle (Cambodia), said that if EDC agrees to the final proposed price, the company will start construction immediately.
He added that the company chose Kampot to invest in the construction of wind power plants after studying the potential across the country since 2016.
Cambodia is under two monsoon regimes, and the company initially found that Cambodia has the wind power potential of at least 1,300MW with 120MW ready for deployment.
“The Blue Circle’s first wind project in Kampot can generate 225 GWh of clean electricity annually that could supply to 150,000 households and save more than 130,000 tons of CO2 equivalent every year. This is crucial for Cambodia to meet PARIS 2015 Climate Change commitment, and Sustainable Development Goals,” said Mr Sophorn.
According to a report from Clean Energy Week, wind power projects are among the most renewable energy sources, also including hydropower and solar power.
In recent years, a number of solar power plant projects have been built in Cambodia, with prices from solar power to the national grid selling at between 7 cents and 7.6 cents per kilowatt-hour, while wind power costs were raised to 6.85 cents per kilowatt-hour.