Cambodian Prime Minister Hun Sen officially broke ground at a ceremony on Friday 9 February for the construction of 1,131 metre bridge from Stueng Trang District, Kampong Cham Province to Krouch Chmar District, Tboung Khmum Province across the Mekong river.
Funded by a USD57million concessional loan from China, the project includes the bridge and the connecting roads nearby. The bridge is a continuous box girder design spanning 1,131 metres and 13.5 metres wide. There will be two car lanes, two motorbike lanes, and two other lanes for walkways. The connecting roads will be 8,323 metres long and use DBST asphalt type.
The bridge is the eighth in Cambodia built under loans from China and is also one of the 15 major projects by the Ministry of Public Works and Transportation (MPWT) announced earlier this year.