Port EDI system testing over 90% complete, to put into real use by August
As of this February, the Port EDI system testing procedure phase 1 has been over 90% completed and will be put into real operation by August this year, according to the following up meeting on 22 February
Secretary of State of the Ministry of Public Works and Transport HE Ros Vanna said in the meeting that the system testing is close to completion, the remaining is to wait for Customs and Excise officials working at the actual checkpoint to come and test the system.
In the first phase of testing for five weeks, there were a total of 4,161 cases. 3,731 of which were successful, 78 were problematic, and 352 were pending further discussion.