Regional Commercial Real Estate Investment Begins to Recover in H1
Despite the disruption of COVID-19, commercial real estate has seen a recovery during the first half of 2020, with investment in Asia Pacific commercial real estate reaching US$83.5 billion, a 39% year-on-year growth.
This growth has brought the figure close to pre-pandemic levels, according to the real estate firm JLL.
Volumes from January to June 2021 were just 6% lower than the amount during the pre-Covid period in 2019, the same firm added.
China, Australia, and South Korea comprised 69% of the total volume, while activity in Japan was weaker due to disruptions from the pandemic.
“Asia Pacific real estate investment is back as investors reaffirmed their positive outlook, ensuring a sizeable upswing in year-on-year volumes in the first half,” said Stuart Crow, chief executive of capital markets in Asia Pacific JLL.