Rinnai Bring a New Water Heater Solution to the Kingdom’s Market
Following the seminar presenting its commercial hot water systems to the Siem Reap market in July this year, Rinnai is now introducing the new Electric Instant Water Heater – the Crystal Series.
The newly updated product comes in different colours with its enchanting and elegant design. The Rinnai Crystal Series water heater takes showers up a notch with its distinguished engineering designed to deliver sheer enjoyment during every shower.
Camcona managing partner Elida Kimsrun told Construction & Property Magazine that, “with competitive pricing, the new Crystal Series of electric instant water heater is designed to meet customers’ needs in term of comfortable lifestyle and enjoyment of innovative Japanese technology and quality.”
Since its inception in 1920, this Japanese home-appliance brand has expanded to 19 factories and branches worldwide with a distribution network covering many global markets. With a history spanning almost 100 years, the company continues to focus on the innovative development of modern technology and provides total hot water solutions such as electricity, gas, and solar to meet the needs of customers. For tank-less water heaters, Rinnai is No. 1 in markets such as USA, Australia, New Zealand, Brazil and South Korea, in addition, its local Japanese market.
The brand has been available here in the kingdom since 2014 through authorised distributor Camcona Trading (Cambodia) Co., Ltd, one of the leading suppliers of global brands for the property and construction market in Cambodia.
According to Elida, “Although Rinnai has only been available here for the last four years, this brand has become recognised and trusted by many users, thanked to its uncompromising quality, safety and the innovative technology coupled with the careful monitoring system,” she explained. “The company wishes to thank all clients for their great support and commit to offering good services to its customers.”