Samdech Vibol Panha Sok An Kirivong cultural park to be built in Takeo
Construction has begun on the Samdech Vibol Panha Sok An Kirivong cultural park at Beoung Tonleab with the restoration of Boeung Toleab, and clearing and filling the land. The park is scheduled to open to the public in Kirivong district in Takeo province soon.
According to the official Facebook page of Kirivong District, this 500m long, 100m wide cultural park is located along National Road 2 in Beoung Tonleab, Preah Bat Choan Chum commune, Kirivong district, Takeo province. The park has been entirely funded by the family of Samdech Sok An.
According to the plan, the features of the park include a Samdech Sok An statue, library, sports court, gyms, café, lounge and kids playground, a boating area, telescope zone, parking space, public restrooms and other public events areas.
In terms of construction, the authorities are now in the process of restoring Beoung Tonleab and filling the land in that area.
Ouch Phea, Governor of Takeo Province, said that the Samdech Vibol Panha Sok An Kirivong cultural park will be constructed in Takeo province for people to take a leisurely walk, and to exercise in their free time. A public library will be available there for people who want to increase their knowledge as well as to serve other public interests in the future.