Shukaku Signs MOU with Don Bosco
Phnom Penh City Center (PPCC) master developer Shukaku has signed a memorandum of understanding with the Don Bosco Foundation to provide scholarships and IT equipment for Cambodians from disadvantaged backgrounds.
The partnership is part of Shukaku’s new “Sustainable Growth Initiative” CSR program and will see the developer grant 20 scholarships to students from the Don Bosco Technical School and provide 30 computers for a new IT lab at the school, worth more USD69,000 over two years. “These scholarships will equip young Cambodians with real-life-proof technical skills and knowledge, crucial learning and development, all of which will enable us to build the Cambodia of tomorrow, today,” said Roel Soto, Country Representative of the Don Bosco Foundation.