Singapore Develops Bendable Concrete
Scientists at Nanyang Technological University (NTU Singapore) have developed a unique type of new concrete which is stronger, longer lasting and bendable.
Traditional concrete is made of cement, water, gravel and sand. This makes concrete hard and strong, but also brittle. “ConFlexPave” could radically change the construction and maintenance of roads.
“We developed a new type of concrete that can greatly reduce the thickness and weight of precast pavement slabs, hence enabling speedy plug-and-play installation, where new concrete slabs prepared off-site can easily replace worn out ones,” said NTU Professor Chu Jian.
Larger tests on roads will happen over the next three years in cooperation with JTC Corporation, Singapore’s state developer of infrastructure technology.