Singapore RCA announces scholarships for grade 12 graduates and construction and property professionals
The Singaporean Royal Chartered Academy Institutes (RCA) has announced scholarship opportunities for students who successfully passed their national examination as well as for working professionals within the construction and property sectors.
According to the recent announcement by RCA, these scholarship opportunities are being offered to students who graduated with an A, B, or C grade (the academic year 2017-2018) for up to 100% of the total tuition fee for an Associate Degree in two majors, namely Construction Management and Quantity Surveying, which are new skills in Cambodia.
In addition, RCA will also extend the scholarships to those working professionals who are willing to get themselves certified in the construction management and quantity surveying majors for up to 50% for the successful winners.
However, in order to understand more about the skills as well as the requirements for the scholarship, interested students and working professionals are invited to attend the orientation session to be held on December 10, 2018, from 3 pm to 5 pm at the RCA school campus located in the new Steung Mean Chey market.
At the orientation session, there will be also speakers from the education, construction and real estate sectors to come and share their experiences and views on study and careers in the industries.