Singapore’s property market has recently caught its momentum compared to other markets around the world as Chinese buyers keep increasing.
According to Worldakkam,  Chinese buyers in Singapore were mainly concentrated in the luxury real estate market, Singapore’s hotels and beachfront real estate for instance.
The reasons that build more trust for Chinese investors are the country’s political stability, relatively low tax rate, and most importantly the fact that Singapore is a disaster-free country.
Moreover, Singapore has long been an excellent destination for establishing regional headquarters for pursuing business opportunities across ASEAN and Asia.
This is due to the country’s favorable tax and legal system, which has enabled the city-state to develop into a prominent global financial hub, attracting over 37,000 international companies and over 7,000 multinationals.