Sino Plaza Halts Sales
In another example of developers modifying plans in response to rapidly changing market conditions, a huge residential development in Boeung Trabek has reportedly halted sales and provided customers with full refunds.
According to a recent report in the Phnom Penh Post, the USD250 million Sino Plaza project is no longer accepting customers though is continuing with construction albeit with an alternative design.
The 217,000 square metre mixed-use development is being built by Chinese contractor CSCEC and was scheduled for completion in 2018 with apartments, offices, restaurants and a five-star hotel spread over four towers.
However, the development has been plagued with issues, especially its proximity to the open sewer running alongside the plot.