Solar SEZ planned for K. Chhnang
The proposal for the 100-hectare SEZ to be located around 70km from Phnom Penh involves construction of an industrial park together with a 100-megawatt solar farm to provide cheap, off-grid electricity to companies taking tenancy.
The joint venture between Asia Sunrise Teuk Hak from Cambodia and Power Engineering from South Korea will invest USD200 million in the project which has been submitted to the Council for Development of Cambodia for approval.
Asia Sunrise CEO Chea Mong told the Phnom Penh Post that any surplus electricity generated through the solar farm would be provided free to local farmers.