The building structure of the five-star Hyatt Regency hotel in downtown Phnom Penh has been completed, according to project developer Chip Mong Group.
On 05 April, Chip Mong Group celebrated the topping off ceremony while announcing that the hotel is expected to be finished and welcoming guests in the first quarter of 2020.
According to the company, this international 5-star hotel, located between the Royal Palace and National Museum on St. 178, will serve as a stunning venue for weddings, exhibitions, meetings, conferences and social gatherings.
After signing the partnership agreement with US-based hotel chain Hyatt Hotels Corporation in 2016, construction began in early March 2017.
The 14-storey hotel will feature a total of 247 rooms, a restaurant, fitness centre, spa and a rooftop swimming pool and bar with views of the Royal Palace and the Mekong and Tonlé Sap Rivers. (Read more)