Foreign Real Estate Transaction Trends in the United States
International buyers of U.S. residential real estate account for a significant 5% of total residential real estate purchases, with top geographies for international buyers including Florida, California, Texas, New Jersey, and New York. The average price foreign buyers pay for a U.S. home is $300,000, which many buyers have found highly competitive when compared to real estate prices in other parts of the world, especially across much of Asia.
According to Steven Kay, Founder and Co-CEO of Golden Gate Global: “In conjunction with our long-term partner, Lennar International, we are proud to offer investors exclusive access to GGG’s high-touch concierge services, offering brand new, state-of-the-art homes in over 1,300 Lennar communities across the United States. We are especially excited to expand our offerings of prime U.S. real estate in Cambodia,” says Mr. Kay, “as Cambodian buyers have become increasingly attracted to this highly sought-after asset class.”
Considerations such as these have created strong demand for U.S. residential real estate in general, specifically among Asian buyers, and Golden Gate Global and Isaford Co. Ltd are taking the lead in offering Cambodian investors with unparalleled access to new homes by Lennar, the largest homebuilder in the U.S.