UMG Cambodia opens heavy machinery sales branch for agriculture and infrastructure sectors
UMG Cambodia officially inaugurated its new heavy machinery sales branch located in Sondek commune, Prasat Bakong district, Siem Reap province on 12 September which will serve the agriculture and infrastructure sectors.
The opening of the new branch provides a wider range of machinery products to customers in the area as well meeting the growing demand for heavy machinery in Siem Reap.
Mr Alfred Kasuma Aliwaga, Managing Director of UMG Cambodia, explained why UMG is opening its branch in the temple-rich province saying that “Siem Reap is seeing strong development in the infrastructure and agriculture sectors which requires the use of advanced machinery”.
“So far, consumers who need to use heavy machinery in Siem Reap have had to travel long distances because they have to travel to Phnom Penh to buy machinery or spare parts. But now, the company has opened a branch in Siem Reap to provide services to consumers in the region as well as in the neighbouring provinces,” he said.
Mr Alfred Kasuma Aliwaga added that UMG Cambodia will provide heavy machinery with more advanced technology into the Cambodian market to better meet the needs of its customers.
Regarding the opening of the new branch, the provincial authority said that the branch will significantly contribute to local development as the province needs modern machinery for better agricultural and infrastructural development.
Sou Platong, district governor of Prasat Bakong said at the ceremony that “on behalf of the district, I would like to express my support for the presence of UMG Cambodia to open its Siem Reap branch as it is important in showing the unity of the private sector in the development of this tourist attraction province”.
He said that as Cambodia now has peace and Siem Reap is one of the main economic pillars of the country as the province has great potential for development in agriculture, tourism, and infrastructure.