UMG Unveils latest machinery
As part of its expansion strategy to Cambodia’s provinces, United Mercury Group (UMG) introduced a wide range of its latest machines, including those for the construction, agriculture and rock drilling sectors to machinery traders and users in Battambang province.
The product road show, which was launched on 4 November at UMG’s Battambang branch, demonstrated the exceptional quality and latest technologies of UMG’s various models to customers and traders from small to large scale enterprises, Mr. Chhin Manith, Marketing Manager for UMG Battambang branch explained during his presentation at the event.
“25 types of brand-new machinery are being introduced to customers at this event including those serving the construction, agriculture and rock drilling industry,” he said.
According to Chhin, the machineries and heavy trucks which provide logistical support for the construction sector are imported from leading manufacturers specialising in machinery and vehicles based in Germany, Japan, China, Korea and others.
A highlight of the road show was UMG introducing its new Furukawa Rock Driller model from Japan. “Customers who experience this new model of Rock Driller realise its difference from previous models as it works more effectively and conveniently,” said Mr. Chhin.
The marketing manager stressed that the company will be introducing more new models with high technologies to customers, along with low-interest rate installment loans to allow more users to afford their preferred UMG brands.
Established in Indonesia over a decade ago, UMG is a global supplier of heavy machinery and equipment for the construction and agriculture industries.
UMG currently operate in seven countries across Southeast Asia including Indonesia, Singapore, Laos, Myanmar, Vietnam, Cambodia and Sri Lanka.
The company established a division in Cambodia in 2010 and is now among the top distributors of heavy machinery in the kingdom. The company’s machinery solutions include; Volvo Construction Equipment (VCE), SDLG, LS Tractor, UD Truck, Sinomach, Schwing Stetter, JMC Light Trucks, Airman, Baifa Generator, Furukawa, Dong Feng Truck and Tsurumi Pump.