Unauthorised Construction to Be Restricted
The Ministry of Land Management Urban Planning and Construction (MLMUPC) has announced that from now on any unauthorised constructions are subject to being suspended and called for construction owners and contractors to respect regulations relating to construction.
H.E. Chea Sophara, Deputy Prime Minister, Minister of Land Management, Urban Planning and Construction, said that any unauthorised constructions would not receive government public services and ordered the immediate suspension of construction sites that were illegal and did not comply with technical standards.
“Illegal construction is not allowed to enter, do not allow businesses to use water and electricity if they do not cooperate with the working group,” H.E. Chea Sophara stated.
In addition, the Ministry has also requested construction owners and contractors to cooperate with the inspection team to oversee construction quality, and in particular to respect the construction law and improve the quality of construction to bring benefits to the company and national economy.
The announcement of inspections to check construction quality was made shortly after the collapse of the seven-storey building on Saturday22 June in Preah Sihanouk province, killing 28 people.
The meeting also proposed that Technical Working Groups, which were established to check and inspect the quality of construction process, start work with professional ethics.