Urbanland Partners with Phillip Trustee to Facilitate Foreign Homebuyers at Borey Chankiri
Urbanland and Phillip Trustee (Cambodia) Co., Ltd. have recently entered into a new strategic partnership, solidified by a Memorandum of Understanding (MoU). This collaboration aims to address the ever-growing market demand in the real estate sector and facilitate foreign homebuyers at Borey Chankiri with the trust administration provided by Phillip Trustee.
Mr. Hok Kang and Mr. Sopheap Proeung signed the MoU agreement
Urbanland and Phillip Trustee share a common goal of prioritizing people’s needs. Through this strategic MoU, foreign investors gain support and accessibility to purchase homes in Borey Chankiri with reliable trust services and convenient processes.
This ceremony was officially held on Thursday, 07 September 2023, in the presence of Hok Kang, co-founder and CEO of Urbanland, and Mr. Sopheap Proeung, General Manager of Phillip Trustee, and management teams from both entities. The partnership reflects both parties’ commitment to bringing in more foreign investment into the Cambodian real estate sector and extending our quality products and services to foreign clients.
Commemorative photo of the Urbanland management team and Phillip Trustee management team
Borey Chankiri is Urbanland’s first Borey residential development, located in Phnom Penh’s rapidly expanding southern part of the city, near National Road 2 close to Hun Sen Blvd., and only 10 minutes away from AEON MALL Mean Chey. Borey Chankiri  has already handed over the homes to the owners and welcomed them to their new homes. Recently, Urbanland has unveiled Borey Chankiri 2, the newest residential with a unique linear payment and a monthly deal starting at $856 per month. Borey Chankiri 2 is only a few minutes away from the first Borey Chankiri project and approximately 500 meters from National Road 2 alongside Steung Prek Thnaot.
Home Gallery of Borey Chankiri 2
Phillip Trustee (Cambodia) Co., Ltd. is an associated company of Phillip Bank, having over ten years of experience in financial management in Cambodia. Phillip Trustee was incorporated in June 2022 after the Law of Trust was passed in 2019, allowing foreigners to register their fixed assets with trust companies in Cambodia.
Besides partnering with Phillip Trustee, Urbanland has worked with other five trusted bank partners, such as Sathapana Bank, CIMB Bank, Bank of China, BRED Bank, and J Trust Royal Bank, to provide Borey Chankiri homebuyers with quick home loan processing and approval. Moreover, there are special payment schemes available with an interest rate of 4.69% and a loan size of up to 100% for a 25-year period.
Borey Chankiri conceptualizes the homes with people at the heart of the design, creates park spaces that enable the community to thrive, and brings people together to reconnect with nature. You are cordially invited to Borey Chankiri’s home gallery right now to get the benefit of a special promotion for up to USD 100,000. For further information and a consultation, call 061 888 580/015 588 580.