Usd3.5m Spent on Capital Infrastructure
The government has announced that it spent USD3.4 million on infrastructure in the capital in the first seven months of 2017, excluding works on sewage upgrades, bridge maintenance and renovations of municipal buildings.
The works to improve the capital are integrated into the annual budget for City Hall, municipality spokesperson Met Measpheakdey told the Phnom Penh Post.
Although the government has worked hard on upgrading established areas around Wat Phnom, the Royal Palace and improving walkways along the riverside, and improving roads, the city still lacks the development of green spaces.
Tourism operators and urban planners continue to call for the government to regulate the swift pace of urban development to integrate more green spaces for the benefit of residents’ health.