The total global value of residential real estate is approximately US$260 trillion, about eight times the size of commercial real estate, including office buildings and retail facilities, according to a 2022 study report by the technology company, WealthPark.
In the report, according to the President of WealthPark Lab, Mr. Kay Kato, housing is the largest and most important wealth asset globally.
He added that currently registered companies globally have a total market capitalization of about US$85 trillion, but only about one-third the size of residential real estate.
According to a survey in OECD countries, housing is the single most expensive household item in a person’s life, including sleep, where housing is the most important place for wealth and happiness.