World’s Tallest Prefab Building Set for Singapore by 2023
The world’s tallest prefabricated skyscraper is currently under construction and is scheduled to rise in Singapore by 2023, according to a CNN report on 10 August.
Named Avenue South Residences, the project comprises of two 192 metre-tall buildings or about 56 floors.
The uniqueness of this project is the Prefabricated Prefinished Volumetric Construction (PPVC) building technic, where the construction is not 100% implemented on the site, but mostly pre-made at a factory in Malaysia.
According to the project owner ADDP Architects, after all pieces are installed, the project is about 80% complete. The remaining work is just putting those pieces into position.
The firm also added that PPVC has become popular recently as it can help reduce cost, labour, waste, and noise, especially during the COVID-19 pandemic where social distancing rules are imposed.
Upon completion in 2023, the Avenue South Residences will be the tallest prefab skyscraper in the world, surpassing the current 140-metre skyscraper in Singapore and two others in London and New York.