Yangon High-Rise Halt Reconsidered
After 200 high-rise property development projects were suspended in Yangon for violating low-rise zoning regulations earlier in the year, developers are fighting back with an unlikely ally.
Daw Sandar Min, head of the Finance, Planning and Economic Committee of the Yangon region parliament supported the High-rise Inspection Committee’s decision to suspend the projects which had been approved by the previous government. But she is appealing to the regional government to reconsider 12 developments she claims comply with zoning specifications.
“Our committee will watch this review closely because of the enormous losses to our economy,” Min told the Myanmar Times. “Workers on a daily wage are suffering every day that this suspension continues and I would like to remind regional officials to take this into account.”