163 Industrial Factories Opened & 148 Closed in 2021
Despite the COVID-19 crisis, there was a total of 163 new factories opened in 2021, reflecting investors’ confidence in the Cambodian economy and good management of the COVID-19.
According to a report from the Ministry of Industry, Technology, Science, and Innovation (MITSI), these registered factories created more than 980,000 jobs for the local people.
These newly registered factories made the accumulative number of industrial factories in Cambodia as of 2021 at 1,879.
On the other hand, the report also shows that the number of factories closed in 2021 was 148.
MITSI Secretary of State HE Heng Sok Kong said on 8 February that Cambodia still saw a number of new industrial factories despite the pandemic, demonstrating investors’ confidence in Cambodia.