26 Companies Compete to Develop Indonesian Airport
With the Indonesian government planning to transform Lombok Airport to drive the tourism business on the island as a second choice to Bali, 26 companies have expressed interest in bidding to develop and operate the new airport.
The US$700-million project has attracted world-leading contractors such as Bechtel and Vinci (the latter which has developed Cambodia’s airports) and airport operators including Royal Schiphol from the Netherlands, Incheon Airport from Korea, Changi Airport from Singapore, GMR Airport from India, Malaysia Airport and Munich Airport.
Angkasa Pura Airports, which is running the scheme, is seeking a strategic partner and the successful bidder will operate and extend the airport over 30 years.
The chosen company or companies will operate and extend the airport for over 30 years.
The next procurement stage will involve the evaluation of qualification documents, with a shortlist announced before the end of January.