Prime Minister Samdech Hun Sen on Thursday 23 December officially inaugurated the 35-storey administration building of the General Department of Customs and Excise (GDCE) along with two other buildings— the National Customs School and the Customs Museum.
Built on the old site in front of the National Bank of Cambodia on Norodom Blvd, the GDCE administrative building started construction in February 2017 and was completed in July 2020 using a budget of US$33 million.
The building is 120m high, 54m long, and 26m wide; and is divided into several sections including 8 floors of parking, information booth, one window service, meeting halls and meeting rooms, offices, restaurants, gym, steam and sauna and sky bar.
Meanwhile, the National Customs School started construction in October 2019 and was completed in October 2021. Built with a budget of US$14 million, the building is 12-storeys high and has a total area of over 20,000sqm.
The building is located in the OCIC development area in Sangkat Prek Ta Sek, Khan Chroy Changva, Phnom Penh.
Lastly, the Customs Museum was renovated in August 2020 with a budget of over US$380,000. The renovation was completed in November 2020.