The Penthouse Foundation Works Complete
After breaking ground in March this year, foundation works on the 5-star condominium The Penthouse Residence are complete with basement and structural works to follow.
Located in the heart of Phnom Penh’s fast-growing riverside commune along Sothearos Boulevard in front of Sofitel Phokeethra Hotel and Aeon Mall, the Penthouse is built to international standards and with the latest, innovative building technologies and materials. These ensure quality, beauty and the guaranteed delivery of a comfortable lifestyle.
Unlike other developments that don’t usually reveal the details of construction and materials, this USD110-million project is purposely transparent to gain customers’ confidence.
According to the developer The Penthouse Residence Co., Ltd, this 36-storey project’s architectural plan is designed by HOKO Design and Build Co., Ltd under a very detail study done by architects from Cambodia, France, Canada and United States with the interior designed by Italy-based Sangiorgio. Follow the building code, Concrete Standard (ACI), the building will utilise a reinforced concrete frame for its structure while the walls will be installed using reinforced concrete, masonry bricks and light weight blocks or glass to minimise the load on the building.
Residents of its 458 units will enjoy the comfort of living with generous ceiling heights from 2.6m to 2.8m and the ceilings will feature plasterboard with skim coat and emulsion paint. While windows are equipped with powder-coated aluminium frames, a variety of high quality materials are used for the doors. For the main entrance, solid timber and medium density fibreboard doors will be installed. Hollow core timber doors are designed for the bedrooms and bathrooms. The balcony door and other doors will be applied with powder- coated aluminium frame glass sliding and/or swing.
Flooring is among the major elements in the residence the developer has prioritised. Separated flooring tiles are fitted in various locations around the residence. For the entrance foyer, living, dining, internal corridor and utility areas, homogeneous tiles with skirting will be applied. The kitchen is designed with homogeneous tiles while the homogeneous tiles and/or ceramic tiles with a waterproofing system are for the bathrooms and the balconies. Ceramic tiles (wooden style) will be specifically designed for the bedroom.
For the wall finishes, plaster and/or skim coat emulsion paint will be applied in the foyer, living and dining rooms, all bedrooms, internal corridors, and utility and storage areas in the unit. As homogeneous tiles will be designed for all the (full height) bathrooms, homogeneous or ceramic tiles will also be applied to the kitchen walls between the counter tops and upper cabinets.
Wall-mounted air-conditioning units are installed in each unit. For the sanitary fitting, there will be 1 bathtub, 1 shower mixer with hand shower, 1 vanity counter with mirror, 1 water closet, 1 towel rail and/or robe hooks for the master bathroom (follow unit type). The common bathroom (for all bathroom) will be equipped with 1 shower mixer with hand shower, 1 vanity counter with mirror, 1 water closet, 1 towel rail and or robe hooks.
Besides, there are also additional features. The kitchen cabinet is integrated with hob and hood in which the electrical hot water storage heater with cold and hot water piping connect to the shower and wash basin (for the bathroom only).
To ensure the highest construction standards, lavish decoration and comfort for long-lasting value, The Penthouse Residence has partnered with many well-recognised construction suppliers.
According to Real Estate.com, the bathroom equipment will be supplied by world class brands such as Grohe and Hafele from Germany, Cotto from Thailand, ToTo from Japan as well as American Standard, which will all provide nothing but the very best functional and long-lasting products.
These high standard fittings help ensure the project’s safety and builds trust among customers, now and in the future. In August 2016, the developer also partnered with CPAC by SCG Thailand to apply CPAC’s high quality materials to the project.
With the swift construction work, it is expected that this project will be finished before the end of 2018 within its deadline. The properties offer four unit types, i.e. 242 Comfort (Studio) units with price ranking from $63,000; 92 Suite (2-3 bedrooms) units with price starting from $122,140; 94 Embassy (2-3 bedrooms) units with price from $253,380; and 14 President (3 bedrooms) units with price from $420,215. Containing 16 units, Richmond (Penthouse) (4 bedrooms) unit is the most expensive residence with price from $504,510.
Over 50 percent of the units have already been sold with the expectation that over 70 percent will be sold by the end of this year, explained Mr. Suos Imsouchivy, assistant project director of The Penthouse Residence.
“The Penthouse has been one of the best-selling condominium projects in Phnom Penh so far due to its prime location, best quality, and reasonable price,” he told Real Estate.com, adding that, “The Penthouse Residence will offer both great quality and value in the real estate market. At the moment, we are also offering a 5 percent discount and an iPhone 6s for those who decide to book our condominium unit today with facilities such as the first revolving restaurant on rooftop, 9 level of parking space and Guaranteed Returns of Renting (GRR) will also be offered at 6 percent per year or 18 percent for first 3 years.