Siem Reap’s Largest Mall to Open in 2018
Siem Reap’s largest mall and entertainment centre is set to open on a 1-hectare site in the centre of the city in 2018.
The Heritage Walk is 40,000 square metre multi-storey development located on National Road No.6 that will feature covered and open-air retail space with 100 shops, restaurants, coffee shops and a cinema. The facility is expected to become a popular tourist attraction with local and international visitors alike.
Chheang Sopheak, the board of director of Emerald Plus Property Management Service, the local company that will manage the complex, announced in early October that the project is 80 percent complete and will have its grand opening in April 2018 after a soft opening in February.