MPWT Urges Private Firm to Strengthen Construction Techniques for NR146B & NR148
The Ministry of Public Works and Transport (MPWT) has urged the construction company to further strengthen techniques and follow all the agreed specifications for the NR146B and NR148 renovation projects, to ensure high quality and durability.
Minister of Public Works and Transport HE Sun Chanthol said during the site inspection on the morning of 09 June that the project is going smoothly, while urging the construction firm to follow all the technical standards as agreed in the contract.
Located in Sihanoukville, ground was broken on the two roads in April 2020, while the construction is scheduled for completion in August 2022.
The project is being built by the Branch of China Road and Bridge Corporation under the Road Infrastructure Development Project in Sihanoukville using the national budget.