More than 1,000 construction projects worth around US$2 billion were approved in the first six months of 2018, according to a report from the Ministry of Land Management and Urban Planning (MLMUP).
According to the report, 1,643 projects covering an area of 5,352,422 square metres were approved.
Among these construction projects, private investments from foreign countries accounted for 21 projects with an estimated investment capital of US$394 million. The projects cover an area of 928,267 square metres.
The report highlighted the fact that the projects generated around 180,000jobs everyday across the country. Workers earn between US$400 to US$2,500 every month.
The construction sector continues to significantly contribute to national economic growth. According to a recent report by the National Bank of Cambodia (NBC), the construction sector contributed 11.5 %to the economic growth for 2018. (Read more)