Construction & Property Magazine is pleased to launch a new regular column providing updates direct from the Ministry of Land Management Urban Planning and Construction (MLMUPC).
– Land Dispute Working Group Set up
To solve controversial land issues and prevent future conflicts, the MLMUPC established 27 working groups on 3 June. Comprised of technical officials from the ministry, the groups will to review land conflicts in all of the nation’s 27 provinces/cities. Each team is staffed by four national level officials who will select three conflicts to resolve in their assigned territory before moving to a further three cases until the national backlog is cleared.
– Constructions Violated Beach Removed
Having chaired the National Committee for Coastal Management and Development, Senior Minister H.E. Chea Sophara led a technical team comprised of officials from the MLMUPC, the Ministry of Environment, the Ministry of Tourism and local authorities to monitor and remove all illegal buildings constructed on the beaches of Sihanoukville. During a trip on 5 June, they also considered architectural designs for entrance gates to all the beaches in the province.
– Switzerland To Help Urban Management
The MLMUPC has requested aid from the Swiss government to assist the land management and registration process in the kingdom. In a meeting on 8 June, Senior Minister H.E. Chea Sophara met with the Swiss Ambassador H.E. Iv Sieber and requested that he forward the request to the Swiss government for future assistance in this sector.
– Social Land Concession Department Established
To facilitate its newly-established General Department of Housing (2014), the MLMUPC established the Department for Social Land Concession on 8 June 2016 to manage land concession projects countrywide. The department is headed by a director and a number of officials appointed by the ministry.
– Japan To Help Urban Development Issues
On 17 June, the MLMUPC requested an MoU with the Ministry of Land, Infrastructure, Transport and Tourism (MLIT) of Japan to cooperate on the sharing and exchange of information and skills in the fields of land management, urban planning, and land title registration in both countries.
H.E. Senior Minister Chea Sophara, Minister MLMUPC, also requested of his counterpart, Japanese Vice-Minister H.E. Mr. Hideki Miyauchi, the successful implementation of a housing development project for low income families. He also raised the possibility of Japanese support for reconstructing the iconic 1960s-built White Building apartment block in Phnom Penh. The MLIT delegation, MLMUPC, and Phnom Penh Municipality staff subsequently paid a visit to the White Building, to study the condition of the building and the residents to assess the possibility of reconstruction.
– World Bank Supports Land Allocation Project
Senior Minister H.E. Chea Sophara also met with Mr. Alassane Sow, Country Manager of the World Bank Cambodia office to discuss the Land Allocation for Social and Economic Development Project II which has a five year implementation timeframe.
– Korea Helps Company Online Registration
H.E. Leang Monirith, Under Secretary of State MLMUPC signed an MoU and an Agreement with the Korea Software HRD Centre represented by Mr. Kim Tae Kyung to help online registration of legal companies, enterprises and professionals working in the architectural design and construction sectors. The project is being financed by the Korea International Cooperation Agency (KOICA).