The construction of the Choeung Ek wastewater treatment plant stretching over 3 hectares of land in Prek Ta Kong 1 village of Chak Angre commune officially began.
The groundbreaking ceremony is presided over by Prime Minister Samdech Hun Sen Japanese Ambassador to Cambodia HE. Mikami Masahiro.
Built by Kubota-Metawater Joint Venture, the project is being built under a grant from the Japanese government worth approximately US$20 million and is expected to be completed in November 2023.
Once operational, the plant is capable of treating up to 5,000 cubic metres of wastewater per day.
According to the Phnom Penh Department of Public Works and Transport, the project has two pumping stations with a capacity of 468 cubic metres per hour each.
A 19ha lake is also reserved for treated wastewater, while a sludge treatment facility is also built.
The construction has begun gradually since June 2021 even ahead of the official groundbreaking ceremony. (Read more)