The new concrete road is 5 meters wide and 16 kilometres long, with the construction of 32 drains, 7 box drains and 9 bridges, and is scheduled to be completed by the end of 2022.
Deputy Director of Stung Treng Rural Development, Mr. Soy Kea said the new road is a link between Stung Treng City to Siem Bouk District and people living along the Mekong River will transport easily on the road because it was built high above the water to prevent flooding in the rainy season.
With the support of the Royal Government of Cambodia, MRD has planned to construct the next project, connecting this new 16 km concrete road to Srae Krasang and Ou Mreah Commune of Siem Bouk District, which is 10 Km long.