Sokha Hotel Company Expands Investment on Over 10,000 Hectares on Bokor Mountain
The Sokha Hotel Company of Oknha Sok Kong has proposed expanding its investment on 11,177 hectares located in the Monivong Bokor National Park, according to a decision of the Ministry of Land Management, Urban Planning and Construction.
To date, the inter-ministerial working group, with members from MLMUPC, Environment, Tourism and other stakeholders, are studying, checking and evaluating the expansion proposal project.
Following the study, the working group will report to the leadership of the ministries to review and decide whether to approve the investment.
Sokha Hotel Company had already leased over 30,000 hectares in the Monivong Bokor National Park to invest in, and to date, some infrastructure has already been built.