The Cambodian government plans to build two ring roads in Siem Reap city, the northern ring road and the southern ring road, to facilitate traffic in Siem Reap province.
The study of the two ring roads has been recently completed, and the construction will proceed under a concessional loan from development partners, Prime Minister Samdech Hun Sen, said at a get-together meeting with the locals of the Peak Snaeng development area on 22 October.
Samdech Techo said that the study of the 55-kilometer northern ring road has been completed and is planned to be built under a US$45.7 million loan from the Asian Development Bank (ADB).
The study of the 46-kilometer southern ring road has been completed and is scheduled to be built under a US$94.1 million concessional loan from the South Korean government, he added.