Please be extra cautious as more and more fake Telegram groups are being created to deceive people
Lately, there has been an increase in the creation of fake Telegram groups using the names and logos of well-known companies and institutions. These fraudulent groups aim to deceive people into investing in fake schemes to make a profit. Additionally, these counterfeit groups often use images and names of celebrities in government and the business sector to pose as the official admin accounts, leading people to believe that they are legitimate.
These fake Telegram groups are using the names, images, and logos of reputable companies and institutions such as Royal Group, Borey Peng Huoth, National Bank, and Canadia Bank. To combat this, the affected companies and institutions have issued official statements to warn the public about these scams. For example, Borey Peng Huoth has confirmed that they do not engage in investment schemes or ask customers to deposit money to receive profits. The company has urged its customers to verify information through their official social media channels and contact them directly for any inquiries.
The above real estate developer also added that in case customers have any doubts or want to know more details about the company, please contact all the official social networks of the company, the Facebook page, the telegram and phone number 016/017 596 789 or visit the direct sales office with 4 locations: at Grand Star Platinum (Chbar Ampov), at The Star Diamond (St. 60m), The Star Mega Garden (St. 50m) and The Star Monirah ( National Road No. 6A).