Banteay Meanchey and Battambang provinces are making strides in agricultural development as the irrigation system construction project reaches a significant milestone. As of 7 May 2025, the project is 75% complete, thanks to financing from Korean Eximbank.
During a progress review meeting led by HE Minister Tho Jetha, Minister of Water Resources and Meteorology, key updates on the project were shared. This initiative aims to enhance irrigation and reduce flooding in the region, ultimately benefiting local farmers.
1. Rehabilitation of 6 main canal irrigation systems, spanning a total of 92.65 kilometres.
2. Construction of 3 reservoir dams—Vang Heang, Pong, and Kanseng—totaling 20.36 kilometres, along with the rehabilitation of these reservoirs to enable the storage of approximately 22.8 million cubic metres of water.