Chinese real estate firm Prince Real Estate (Cambodia) Group has completed construction of its headquarters, according to the company.
The company’s Facebook page announced the completion of the building structure of its headquarters in mid-November,while construction is set to be completely finished by April 2019.
According to Prince Real Estate, upon completion, their headquarters building will become a unique landmark in Phnom Penh featuring many facilities such as offices, reception, conference rooms, marketing and sales offices, as well as an art space.
During the inaugural ceremony, Prince Real Estate highlighted its ambition to become one of the most influential multinational companies in Southeast Asia citing that it will continue to invest at least US$10 billion within the next 10 years.