ADB Affirms Support for Second Doppler Radar Station at Takhmao New Airport
The Asian Development Bank (ADB) has reiterated its commitment to finance the installation of the second Techo Sen Doppler Radar station. The designated location for this advanced meteorological infrastructure is Techo Takhmao International Airport in Kandal Stung district, Kandal province. This affirmation was revealed in a recent meeting between HE Tho Chetha, Minister of Water Resources and Meteorology (MoWRM), and a delegation from the ADB on 29 January 2024.
During the discussion, Minister Tho Chetha emphasised the critical role of strengthening the forecasting system, early warning mechanisms, and timely alerts for vulnerable populations to enhance disaster preparedness and minimise economic losses due to natural disasters. He underscored the importance of collaborative efforts to combat climate change and mitigate the impact of natural disasters.
The minister also urged the ADB to expand its investment in water resources management and meteorology to address the challenges posed by climate change and enhance the country’s resilience.
In response to these requests, Mr Tom Panella, a representative of the ADB, expressed the bank’s consideration to finance the installation of Doppler Radar Techo Sen II at Techo International Airport in Takhmao city, Kandal Province, provided there is no delay in European Union funding.
MoWRM is currently implementing two significant projects with ADB support: the Irrigation Improvement Project (TAIP) and the Environmentally Friendly  Production Chain Project (CFAVC).
Additionally, the ministry is exploring the feasibility of two more projects, namely the Integrated Measures for Water Resources Management (IWRM) project and the CAISAR project.