Apple moves iPad production from China to Vietnam
Apple has set up an iPad factory in Vietnam after its production line in China was affected by strict measures of Covid 19 in China, the company’s largest manufacturing facility.
With small-scale production in the early stages in Vietnam, the company said, setting up a factory in Vietnam would diversify the production chain, reducing dependence on China.
The company is moving some iPad production out of China and to Vietnam after strict Covid-19 lockdowns in and around Shanghai led to months of supply chain disruptions, VN Express reported on June 1.
The iPad will become the second major line of Apple products made in Vietnam after the AirPods earbud series.
“The move highlights not only Apple’s continuous efforts to diversify its supply chain but also the growing importance of Vietnam to the company,” the report said.