As of June 2022, Singapore Invests in 127 Projects Worth about US$1.53 Billion
As of June 2022, Singapore has invested in 127 major projects worth about US$1.53 billion in areas such as infrastructure, tourism, manufacturing, and other sectors, according to the workshop on Understanding Cambodia: Understanding Business Opportunities in Cambodia on 26 July 2022.
Singaporean Ambassador to Cambodia HE Teo Lay Cheng said Singapore was among Cambodia’s five largest foreign investors in sectors such as real estate, energy, trade and distribution, food /consumer, education, and finance. In addition, the two countries connect via 35 flights a week.
“The favorable investment environment in Cambodia is a solid foundation for Singaporean investment to seize the overwhelming opportunities in agro-food, services, and manufacturing,” HE Sok Chenda Sophea, Minister Delegate to the Prime Minister, Secretary-General of CDC added in the workshop.