Borey Peng Huoth will hold a big celebration on Khmer New Year in Peng Huoth Boeung Sno
To celebrate the traditional Khmer New Year, Borey Peng Huoth organized an event called Peng Huoth Sankranti, which will be held on April 14th, 15th and 16th, 2023, from 9 am to 9 pm in PH Euro Euro Park in Borey Peng Huoth Grand Star Platinum (Boeung Sno) project.
The event promises the scenery of a traditional art festival, and classic dance, including traditional and contemporary concerts and folk games, accompanied by Khmer-style decoration and Lots of beautiful, colorful lighting like never before.
Previously, Borey Peng Huoth has organized various great events that bring joy and entertainment to its residents and visitors. With successful events on Halloween, New Year, and Christmas, which attract more than 100,000 people in and out of the Borey Peng Huoth project Borey Peng Huoth is now gearing up for a grand celebration of the traditional Khmer New Year.
In addition to the cultural displays and entertainment, Peng Huoth Sankranti will also feature various product booths offering food, beverages, services, and a variety of goods.
Traders who wish to rent a booth can contact the event organizers at 011 666 098/098 666 824.
Don’t miss out on the chance to celebrate the traditional Khmer New Year with Borey Peng Huoth. Head to PH Euro Park in Borey Peng Huoth Grand Star Platinum (Boeung Sno) to visit, eat, shop, play popular games, dance, enjoy the festivities, and experience the rich Khmer culture together with Borey Peng Houth.