Many British companies are looking for opportunities to do business in the Cambodian construction sector, according to British diplomats.
According to a Ministry of Commerce Facebook post on 2 October, 2018, UK Trade envoy H.E Edward Vaizey and British Ambassador to Cambodia H.E Tina Redshaw said that “currently there are many British construction companies looking for opportunities to enter into Cambodia’s market in order to bring modern technology and new architectural skills to develop the construction sector which is now booming”.
The statement was made during a meeting between Cambodian Commerce Minister H.E Pan Sorasak and British delegates on 1 October, 2018, regarding Cambodia’s proposal to the UK for more scholarships for Cambodian students especially in the field of science, technology, engineering, and mathematics, or STEM.
According to figures on the British Chamber of Commerce in Cambodia (BritCham) website, the organisation currently has 78 companies as members covering a wide range of businesses including construction, real estate, construction and design.