Cambodia Requests JICA to Assist in Enhancing Cross-Border Transportation System
The Ministry of Public Works and Transport (MPWT) has requested the Japan International Cooperation Agency (JICA) to continue providing technical assistance in enhancing cross-border transportation.
The proposal was made at the monthly meeting on the progress of the current Cambodia Logistics System Improvement Project between the Ministry and JICA on 15 March.
The meeting was held to review the progress of the implementation of the project, the future direction, and challenges.
With the current project going smoothly, MPWT Secretary of State HE Koy Sodany requested JICA to continue the aid and assistance for the next-year project to ensure the effectiveness of the transportation system of all the border checkpoints nationwide.
The two parties have also discussed the challenges and seek for remedies for the Bavet and Stueng Bot-Ban Nong Ian border gates.