Foundations complete on first Fairfield by Marriott Hotel in Cambodia, expected to open by 2022
Foundations on the first Fairfield by Marriott international hotel project in Cambodia have been completed with the hotel expected to open in early 2022.
According to Mr Ken Nhan, Director of New Business Development of Chip Mong Group, the company in charge of the project, the construction process has been going smoothly and will be completed as scheduled.
“After breaking ground last year, the company is working continuously on the main construction. At this stage, the project’s foundation has been completed, and we expect to launch by early 2022,” said Mr Ken Nhan.
The Fairfield by Marriott Hotel is a part of US$150-million mixed-use development investment by the Chip Mong group. The official ground-breaking ceremony of the project took place in January 2019, following the agreement signing between Chip Mong and the Marriot Group in May 2017 (Read More)
Located on a prime section of Russian Boulevard near the 5 January flyover in the heart of Phnom Penh city, the 45-storey high building will comprise of modern offices, a cinema, sky bar, 5-storey shopping mall, and the Fairfield by Marriott Hotel Phnom Penh.
Fairfield by Marriott Phnom Penh is the Chip Mong Group’s second international hotel project after the Hyatt Regency Phnom Penh, which is currently 90% complete and is set to open by 2020.