CAMSOC Accelerating Construction of Athletes’ Village for SEA Games
The construction team at Morodok Techo Stadium is accelerating the construction of the Athletes’ Village so that it will ready before Cambodia hosts the 32nd SEA Games in 2023.
Secretary-General of the National Olympic Committee of Cambodia (CAMSOC) Vath Chamroeun said on 05 October that the Athletes’ Village is a part the Morodok Techo Stadium project, on which construction is scheduled to be completed on time for the 32nd SEA Games and the 12th ASEAN Para Games in 2023.
He added the sports the Athletes’ Village will be able to accommodate more than 7,000 athletes, which will help reduce their expenses on hotels and transportation. This will also be a centre where they can train for the games.
According to CAMSOC, due to the COVID-19 pandemic, the completion of Morodok Techo Stadium construction will be delayed to May 2021. The working team needs more time for seat installation and interior decorations. (Read more)