The Cambodia Constructors Association (CCA) joined a special summit of the International Federation of Asian and Western Pacific Contractors’ Associations (IFAWPCA) in Thimphu, Bhutan for the 41st IFAWAPCA Mid-term Executive Board Meeting.
Held on 30-31 July 2019 at the Terma Linca Resorts & Spa, the meeting discussed the nomination of the rapporteur for the term 2019-2020. This included discussion on relevant provisions in the Constitution/Bylaws regarding the IFAWPCA Rapporteur, Rapporteur Nomination Form, and Oath-taking of Rapporteur for the term 2019 to 2020.
Dr Tan Monyvann, representative of CCA Chairman Neak Oknha Pung Kheav Se said that he was pleased to attend the meeting and to be able to exchange experiences related to the construction industry with the other members of the IFAWPCA.
In addition to the nomination, the meeting also discussed matters arising from the previous meeting such as IFAWPCA registration, the proposed PCA Award, the IFAWPCA App, and the IFAWPCA Website Ownership.