Neak Oknha Pung Kheav Se, Chairman of the Cambodia Constructors Association (CCA), the Board of Canadia Group and OCIC, has donated US$3 million to the Cambodian government to purchase COVID-19 vaccines.
This is not the first time that the CCA or Neak Oknha Pung Kheav Se, in particular, has contributed to the country. During the early outbreak, he also donated US$500,000 to the government to fight the pandemic.
Besides the direct donating, CCA, Canadia Group, and OCIC have been actively and continuously contributing to the kingdom’s economy. Despite the pandemic, none of the projects owned by OCIC is delayed, rather generating more jobs and largely contributing economic growth.
For instance, in October, OCIC broke ground on two major bridge projects, one of which connects Koh Pich city to Koh Norea and another connecting Koh Norea to NR1, marking a new stage of the US$2.5-billion satellite city.
Building these two bridges is part of the OCIC’s mega project of turning Koh Norea into a new satellite city, which is about 27% complete as of October. Developed on over 125 hectares of land, this US$2.5-billion project will comprise commercial areas, theatres, parks, residential areas, residential buildings, banks, universities and a medical centre, among other features. (Read more)
The construction of the new airport can attract significant labour mobilisation, which would greatly ease the national economic crisis and the burden of the government. According to the estimation, the peak of the workforce will increase to 20,000 per day.(Read more)