CCA – Funded beach gates inaugurated
After three months of construction, two beach entrance gates funded by the Cambodia Constructors Association (CCA) were inaugurated in Sihanoukville during the 5th Cambodia Sea Festival.
Located at Independence Beach, the design of the two beach entrance gates integrated Cambodian architectural style with walkways for pedestrians, grassed gardens, lampposts and a fence. The gates are specifically designed to be disability-access friendly.
Inauguratedd on 23 December by Cambodian Prime Minister Samdach Hun Sen, the gates have completely transformed the beaches which previously had poor infrastructure and only drew few visitors to one of the attractive beaches in the province.
Following H.E. Chea Sophara’s appointment as the new chairman of the National Committee for Cambodia Bay Management and Development, he launched a comprehensive government program to re-develop and beautify Cambodia’s beaches. The program has started in Sihanoukville before moving to Kep, Kampot and Koh Kong.
Starting with Sihanoukville, the program will build entrance gates for each of the province’s 16 beaches after removing private properties from all the beaches. The project has kicked off with eight gates at Ochheuteal beach, four at Ekreach beach, seven at Otres beach and several others at other beaches.
Shortly after the announcement of the beautification program, CCA chairman Neak Oknha Pung Kheav Se proposed at meeting with the minister on 23 June that the association contribute to building two beach entrance gates at Independence Beach.
The committee launched a public gate design competition to select the best designs. The government is also seeking donors to help build more gates. Construction of the remaining beach gates are expected to start after the National Beach Festival.